15 czerwca 2017

Boże Ciało 2017

Boże Ciało, to uroczystość ku czci Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Wspominamy w tym dniu Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się również Mękę Jezusa Chrystusa, natomiast uroczystość Bożego Ciała ma charakter dziękczynny i radosny. Obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. W tym roku obchodziliśmy je 15 czerwca.

O godzinie 10:00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. Ze względu na dużą liczbę przybyłych parafian i ładną pogodę, była celebrowana przy ołtarzu polowym. Podniosły nastrój podkreślała piękna dekoracja, staranna liturgia oraz śpiew parafialnej scholi. Po jej zakończeniu ruszyła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, które po raz pierwszy zostały ulokowane wokół cmentarza. Ich tematyka była związana z ważnymi wydarzeniami: 700-leciem powstania wsi Czarny Potok, 100 rocznicą objawień w Fatimie oraz postacią Pana Jezusa Miłosiernego i symboliką Jego Najświętszego Serca. W procesji wzięły udział: dzieci sypiące kwiaty (dziewczynki w strojach ludowych oraz chłopcy z dzwoneczkami), Dziewczęca Służba Maryjna, Liturgiczna Służba Ołtarza, Schola Parafialna, Członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z Czarnego Potoku, Olszany i Jastrzębia wraz z pocztami sztandarowymi, osoby niosące feretrony i chorągwie oraz bardzo wielu parafian.

Dzień ten stał się publicznym wyznaniem naszej wiary, że Chrystus utajony w Najświętszym Sakramencie jest prawdziwym Bogiem, który jest wśród nas zawsze obecny.

Boże Ciało 2017