26 marca 2016

Wielka Sobota 2016

Przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia. Wielka Sobota 26 marca 2016 r. - dzień ciszy i oczekiwania.

Rankiem w Wielką Sobotę mieszkańcy naszej parafii tłumnie zjawili się w kościele by poświęcić pokarmy na wielkanocny stół. Pięknie przystrojone koszyki, wypełnione po brzegi błogosławili nasi księża. Zgodnie z polskim obyczajem przy symbolicznym grobie Pana Jezusa czuwała warta – ministranci i strażacy w galowych mundurach.

Ale Wielka Sobota to przede wszystkim dzień czuwania – dzień odwiedzin Grobu Pańskiego.

Wieczorem rozpoczęła się Wigilia Wielkanocna - uroczysta msza, która w Kościele katolickim należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Poprzedziło ją poświęcenie ognia i wody chrzcielnej oraz odnowienie przyrzeczeń sakramentu chrztu. Na koniec uroczystości wielkosobotnich w naszym sanktuarium rozbrzmiało uroczyste "Alleluja", a bicie dzwonów obwieściło całej okolicy zmartwychwstanie Chrystusa.

Wielka Sobota 2016